dzwoń: 609123321

Odzyskiwanie Danych z Serwera NAS Raid 1, Raid 5, Raid 6 Raid 0. Naprawa RAID

Odzyskiwanie Danych z Serwera NAS Raid 1, Raid 5, Raid 6 Raid 0. Naprawa RAID

Serwer NAS (Network Attached Storage) to niewielki komputer, który jest przeznaczony do wygodnego i bezpiecznego przechowywania plików i może on między innymi służyć nawet jako prywatna chmura danych. Jeżeli mamy laptop firmy Apple, komputer oparty na Windows, smartfon z Androidem – Serwer NAS skonsoliduje te środowiska. Przyjemność cyfrowego życia codziennego znacznie wtedy wzrasta. Jeżeli prawidłowo go zainstalujesz i skonfigurujesz, to prawdziwa radość z  używania NAS-a w domu czy w pracy.

Serwery NAS QNAP, Dell, Synology, Zyxel, Asustor, WD, Lacie, D-Link, Seagate, mają w swojej ofercie konstrukcje bazujące, między innymi, na macierzach RAID.

Postaw na NAS, polegaj na NAS – przechowuj dane bez ryzyka!!

Serwery te są Reklamowane jako bezpieczne i pojemne rozwiązania do przechowywania zdjęć, muzyki i filmów, ważnych dokumentów, a także backupu innych urządzeń. Niestety to często powoduje przymusowość Odzyskiwania z nich Danych, bo użytkownicy rezygnują z jakiejkolwiek formy innego backupu.

Zastanawialiśmy się dlaczego tak się jest? Naszym zdaniem przede wszystkim z powodu błędnego pojmowania marketingowych haseł producentów tych Serwerów : „możesz na NAS polegać”.

W większości tych reklam producenci i marketingowcy budują fałszywe przekonanie użytkownika, że serwery NAS  są super bezpieczne. Wszyscy podkreślają, że rozwiązania stosowane w tych serwerach są wieczne i mogą pracować praktycznie bez przerwy, a  zastosowane dyski są niesamowicie trwałe i przeznaczone tylko do tego typu NAS-ów. My jednak wiemy, że nic nie jest wieczne. Mydlenie oczu użytkownikom, że dyski pracują jako bezpieczna macierz RAID 1, RAID 5 czy RAID 6, i nawet jak jeden dysk się uszkodzi to i tak dane są zabezpieczone, to chwyt reklamowy. Każdy, kto wie jak działa RAID wie, że nie jest to prawdą.

Z doświadczenia wiemy, że tego typu macierze, czy to w domu czy to w firmie, pracują non stop. Często się zdarza, że podczas porządków są obijane, przenoszone czy przestawiane. Zdarza się nierzadko, że użytkownik przy przeprowadzce podłączy inny zasilacz, który przypadkowo wpadnie mu w ręce. No i  zamiast 12V urządzenie dostaje 20V, co niechybnie może zakończyć działanie serwera. Dyski, które są zamontowane w serwerach NAS też nie są niestety niezniszczalne. Zastosowanie nawet dysków serii WD RED, które są przecież dedykowane do takich serwerów też nie załatwia sprawy. Każdy dysk ma określony współczynnik MTBF-(mean time between failures) i to właśnie czas pracy powoduje ich zużycie. Nawet w przypadku RAIDU 5 opartego na 3 dyskach, to te dyski będą się zużywały w podobnym czasie. Co za tym idzie – awaria może się zdarzyć w więcej niż jednym dysku.

Mamy wiele zleceń z opisanymi wyżej historiami, w których to wszystkie dyski Serwera mają jakieś większe lub mniejsze problemy. Na szczęście w rozwiązaniach korporacyjnych dyski w macierzach są proceduralnie, co jakiś czas wymieniane, niezależnie czy są sprawne czy mają błędy. Poza tym świadomy informatyk dodatkowo robi backupy, co przez użytkowników domowych lub w małych firmach, jest bardzo często, pomijane.

Innym problemem jakie napotykamy podczas Odzyskiwania Danych z serwerów NAS jest ich system operacyjny. Chodzi o zastosowanie w nich modyfikowanej wersji linuksa z systemem plików EXT2, EXT3, EXT4. Te systemy plików są bardzo wrażliwe uszkodzenia sektorów w miejscach tablicy partycji na dyskach. To powoduje, że nawet niewielkie problemy w tym miejscu powierzchni nośnika , uniemożliwiają odtworzenie Danych z pełną strukturą nazw.

Czy naprawa serwera NAS lub macierzy RAID jest w ogóle możliwa?

W zasadzie jest możliwa. Wystarczy wymienić dyski lub zainstalować oprogramowanie. Taka naprawa, jednak nie przywróci Danych, które już zostały utracone. Możliwe jest tylko i wyłącznie odzyskanie takich Danych za pomocą odpowiednio zaawansowanych procedur i narzędzi.

Mimo konstrukcji i zasady działania serwerów typu NAS, zalecamy robienie backupu najważniejszych informacji na dyskach. A Jeżeli jednak awaria już się przydarzy, nie należy postępować pochopnie. Lepiej przyjść na bezpłatną wycenę do wykwalifikowanej i profesjonalnej firmy. Więcej na Odzyskiwanie danych z macierzy RAID.

 

 

 

.