dzwoń: 609123321

Pendrive jest wykrywany przez Windows, ale system sugeruje sformatowanie. Nie widzi pojemności pamięci

Pendrive jest wykrywany przez Windows, ale system sugeruje sformatowanie. Nie widzi pojemności pamięci

Pendrive jest wykrywany przez Windows, lecz pojawia się komunikat „Dysk w stacji dysków jest niesformatowany, czy chcesz sformatować go teraz?”; Windows nie widzi pojemności pamięci; pendrive jest fizycznie uszkodzony; po podłączeniu do portu USB pendrive system wyświetla komunikat „Nie rozpoznano urządzenia USB: jedno z urządzeń podłączonych do tego komputera nie działa właściwie i system Windows go nie rozpoznaje”. To tylko kilka przykładów na to z jakimi problemami, niemal codziennie, trafiają do nas użytkownicy tych małych poręcznych pamięci przenośnych.

Niestety jak w przypadku większości urządzeń tego typu trwałość Pendrive jest ograniczona. Wśród wielu trapiących pamięci USB usterek, najczęściej awarii ulega pamięć flash lub kontroler, który odpowiada między innymi za umożliwienie komunikacji między pamięcią a komputerem oraz za zapis i odczyt Danych na poszczególne komórki pamięci. W innym artykule o odzyskiwaniu danych z kart pamięci pisaliśmy dokładniej o zadaniach kontrolera. Wykonuje on różnego rodzaju operacje matematyczne podczas zapisu i odczytu Danych.

W dużym uproszczeniu można by to nazwać szyfrowaniem, choć nie do końca jest to zgodne ze stanem faktycznym. Kontroler odpowiada też za równomierny rozkład Danych w komórkach pamięci flash jednocześnie sprawdzając ich wykorzystanie

Jeżeli Pendrive zostanie uszkodzony, praktycznie jedyną metodą na odzyskanie danych jest wylutowanie pamięci flash, zrzucenie jej zawartości do specjalnego komputera i za pomocą odrębnego i specyficznego oprogramowania ułożenie i zasymulowanie algorytmu dekodującego kontrolera.

Wiele jest czynności i procedur, które należy wykonać przy takiej operacji dekodowania, ale nie jest to możliwe bez zastosowania specjalistycznego sprzętu i drogiego oprogramowania. Ten  proces i procedury też wkrótce postaramy się opisać na naszym blogu.

Ze względu na ograniczenia technologiczne oraz niewielką cenę tych pamięci, naprawa Pendrive jest w zasadzie niemożliwa i nieopłacalna. Jedyną naprawą, którą można przeprowadzić to fizyczne uszkodzenie portu USB lub podstawowych elementów elektroniki. Kości pamięci, jak i kontroler są układami monolitycznymi bez możliwości ich naprawy. Większość zleceń udaje się jednak zakończyć odzyskaniem danych.

Pendrive jest bardzo lubianym przez klientów urządzeniem ze względu na swoją uniwersalność, wagę, niewielkie rozmiary oraz pojemność pamięci. Od kilkunastu lat te pamięci stały się bardzo powszechne, często przenoszone, podłączane do różnych urządzeń usb i traktowane przez wielu nieświadomych użytkowników jako doskonały backup, który mają zawsze pod ręką. Niestety przez takie zachowanie, nie raz już odzyskiwaliśmy z pendrivów krytyczne dane: prace doktorskie, magisterskie, badania naukowe, bardzo ważne dane firmowe, zdjęcia rodzinne i tym podobne. Nie są to więc, urządzenia przeznaczone do trwałego i bezpiecznego przetrzymywania wrażliwych Danych, biorąc pod uwagę, że często te pamięci są wszelkiej maści tanimi reklamówkami, których jakość wykonania jest wysoce wątpliwa. My zalecamy używanie raczej markowych Pendrive: Kingston, Sandisk, Samsung, Toshiba, Transcend, AData, GoodRam, Patriot. Jednak i te nie są pewnym backupem

Jeżeli zauważyli Państwo jakieś problemy ze swoim pendrive, niezależnie od tego czy pamięć jest markowa, czy to reklamówka – zapraszamy na bezpłatną wycenę możliwości odzyskania danych.