dzwoń: 609123321

Odzyskiwanie danych z komputerów i laptopów Apple MacBook, IMac

Odzyskiwanie danych z komputerów i laptopów Apple MacBook, IMac

Odkąd firma Apple na stałe zagościła w Polsce, komputery i laptopy tej marki stają się coraz bardziej popularne na naszym rynku. Użytkowników przyciąga m.in.  design czy rozwiązania konstrukcyjne, bez których fani marki nie mogliby się obyć. Mimo, że komputery spod znaku jabłka są niewspółmiernie drogimi rozwiązaniami, to również nie są one pozbawione wad. Pod kątem Odzyskiwania Danych produkty tej marki są dla inżynierów prawdziwą zmorą.

Zastosowane w nich konstrukcje technologiczne, nietypowe dyski ssd i rozwiązania systemowe takie jak szyfrowanie FileVault, nie ułatwiają pracy przy odzyskiwaniu danych.

Jednak to wszystko to dopiero początek problemów.

Zastąpienie dysków talerzowych przez dyski wykonane w technologii SSD ,w większości komputerów Apple, w znaczący sposób determinuje możliwości odzyskania danych w przypadku usterki takiego dysku. Jak już pisaliśmy w artykule o odzyskiwaniu danych z kart pamięci ,technologie SSD rozwijają na tyle szybko, że ciężko za nimi podążać. Jak tylko opracujemy od strony technologicznej jakieś rozwiązanie, zaraz Producent z Cupertino wprowadza nowe.

Technologia szyfrowania danych FileVault stosowana w Mac Os korzysta z szyfrowania XTS-AES-128 z kluczem 256-bitowym, aby zabezpieczyć dostęp do informacji przed osobami nieuprawnionymi. Technologia ta stosowana jest zarówno w laptopach MacBook, MacBook Pro jak i komputerach IMac czy IMac Mini. W przypadku uszkodzenia dysku problem zaczyna urastać do sporych rozmiarów, gdyż konieczne jest odtworzenie stuprocentowej kopi posektorowej. Jeśli takiej kopii nie da się utworzyć np. z powodu zużycia zbyt dużej ilości komórek w pamięciach flash , to odzysk Danych może być niemożliwy, ponieważ sumy kontrolne uniemożliwią odszyfrowanie danych? Więcej o szyfrowaniu fileVault dowiesz się ze strony Apple.

Nierzadko również, spotykamy się z problemami systemowymi w komputerach Apple. Rozruch komputera przez użytkownika z zewnętrznego dysku i uruchomienie Recovery w celu naprawy systemu powoduje nadpisanie większości Danych oraz kluczy szyfrujących. Dla kogoś, kto nie zdaje sobie z tego sprawy, oznacza to bezpowrotną utratę Danych. Nieświadomy użytkownik oczekując, że system zostanie w ten sposób naprawiony powoduje utratę wszystkich poprzednio zapisanych na dysku informacji.

Problem z szyfrowaniem Danych na komputerach Apple nie jest jedyny i odosobniony. Równie często spotykamy się  kwestią szyfrowania Danych przez użytkowników różnego rodzaju programami typu BitLocker, które są nawet wbudowane fabrycznie przez niektórych producentów np. Dell czy Hp.

Oczywiście nikt nie myśli o tym, że takie szyfrowanie niesie za sobą poważne konsekwencje. Trzeba między innymi pamiętać o systematycznym backupie Danych, po drugie trzeba zabezpieczyć klucze szyfrujące. W przypadku ich zagubienia odtworzenie Danych staje się wtedy niemożliwe.

Jeżeli dysk ulegnie awarii w takich przypadkach opisanych wyżej , zapraszamy klientów na bezpłatną wycenę. Takie przypadki bywają odosobnione i do każdego z nich trzeba podchodzić indywidualnie. Im więcej prób uruchomienia, naprawienia systemu na dysku zostanie podjęta, tym większa szansa, że poprzednie dane zostaną utracone.