dzwoń: 609123321

Dość ciekawy przypadek utraty Danych z dysku na życzenie

Dość ciekawy przypadek utraty Danych z dysku na życzenie

To całkiem świeża sytuacja, która zapadła nam w pamięci ze względu na swoja absurdalność i nieświadomość Klienta.

Kiedy klient do nas trafił usłyszeliśmy jaki ma kłopot -„Na wstępie nadmienię, że próbowałem rozwiązać swój problem samodzielnie. Moje dane zostały sformatowane. Od kilku dni przeglądam Internet i całkiem już zgłupiałem.  Zasięgnąłem opinii na kilku forach i nic z tego nie wyniknęło. Podjąłem jednak decyzję skonsultowania się z państwem ponieważ skończyły mi się już pomysły na odzyskanie moich danych . Sytuacja wygląda następująco: chciałem zrobić bootowalnego pendrive z instalacją windows 10. Wyczyściłem partycje na pendrive za pomocą programu Diskpart i informacje zapisane w MBR i GPT komendą „clean”. Następnie utworzyłem partycję główną komendą „create partition primary”, oznaczyłem partycję jako aktywną – komendą „active”, i wywołałem formatowanie komendą „”format fs=fat32 quick””.

Gdy system sformatował około 3% zorientowałem się, że zrobiłem pierwszy bardzo poważny błąd. Nie wiem jak do tego doszło, musiałem się pomylić przy wyborze dysku, ale te operacje zostały wykonane na moim dysku zewnętrznym, na którym miałem całą kopię danych zamiast na 8GB pendrive. Wyłączyłem jak najszybciej diskpart (sformatował 3%). Dodatkowo odłączyłem dysk, i po ponownym podłączeniu dysku do USB system wykrył go, dysk się załadował w systemie ale jako dysk z formatem plików RAW. Szukałem wielu sposobów w internecie aby móc odzyskać z mojego dysku dane, ale niestety mimo dużej ilości prób nic się nie udało. Na forach podpowiedziano mi, że może uda się odzyskać dane programem GetDataBack for NTFS oraz polecono kilka innych programów do odzyskiwania danych. Chyba w tym momencie popełniłem być może mój kolejny bardzo poważny błąd, ponieważ sformatowałem dysk (szybkie formatowanie) do formatu plików NTFS. Chcąc teraz podsumować sytuację: mam dysk 500GB (NTFS format plików), prawidłowo wykrywany przez system, ale bez danych, nic na niego więcej nie nagrywałem od tamtego czasu, ale wszystkie polecone mi programy GetDataBack for NTFS, for Fat nawet próbowałem, Recuva, EasyRecovery Professional, R-Studio Demo, PC Inspector File Recovery i kilku innych , nie są wstanie odnaleźć żadnych plików tylko kilka uszkodzonych sektorów. Czy w takiej sytuacji jest jakaś możliwość odzyskania danych z tego dysku?

Aby dopełnić tą opowieść dysk, trafił w nasze ręce i miał niestety wyzerowane wszystkie sektory. Klient miał na tyle mało danych na tym dysku, że najprawdopodobniej to pierwsze formatowanie sprawiło iż zostały nadpisane one zerami. W takiej sytuacji niestety nic nie da się już zrobić. Aby uzmysłowić innym klientom, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji napiszę, że pełna instalacja systemu w naszym serwisie łącznie z zachowaniem danych to koszt od 100 do 300 zł netto. W tej cenie jest również sprawdzenie dysku.

Wiemy, że chęci są czasem bardzo ważne, że pewne rzeczy chce się zrobić samemu, ale należy zachowywać pewne procedury nawet w tak prostych czynnościach jak instalacja systemu operacyjnego.

Zlecenia po samodzielnych próbach odzyskiwania danych stanowią niestety już prawie połowę wszystkich naszych zleceń. Z roku na rok jest ich coraz więcej i niestety coraz częściej kończą się one połowicznym sukcesem lub jego brakiem. Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że dużo podobnych zapytań bo przynajmniej 3-5 na tydzień jest z mniejszych serwisów komputerowych. Chcąc przyspieszyć pracę i obniżyć ceny idą na skróty i nie robią kopii dysków klientów, co powinno być podstawową czynnością. Jeśli są Państwo zainteresowani naszą pełną ofertą napraw komputerów zapraszamy na tą stronę.