dzwoń: 609123321

Dysk SSHD Seagate brak danych

Dysk SSHD Seagate brak danych

Dysk SSHD jest złożony z pojemnego dysku talerzowego HDD,  który jest wyposażony w małą pamięć flash, pełniącej rolę pamięci podręcznej.  Dysk hybrydowy podczas pracy  przerzuca najczęściej używane dane na pamięć flash. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania mamy wydajność niewiele odbiegającą od SSD i pojemność dysku talerzowego.

Seagate, jak każdy liczący się Producent ma w swojej ofercie parę modeli dysków SSHD. Jeżeli chodzi o awaryjność to posiadają one typowe cechy dysków SSD –zużywanie się komórek pamięci flash, co oczywiście wiąże się z problemami z dostępem do Danych. Ta część dysku SSHD pracująca z najczęściej używanymi danymi jako Cache zużywa się najszybciej ze względu na ilość cykli zapisu, która nie jest przecież nieograniczona. Zablokowanie pamięci flash przy okazji blokuje dostęp do danych znajdujących się na talerzach HDD. Dane z talerzy przeważnie udaje się odzyskać, natomiast czasem tracone są dane z obszaru SSD.

Dyski SSHD Seagate sprzedawane były  marketingowo jako szybkie i pojemne oraz jako alternatywa cenowa dla SSD-ków. Odzyskiwanie danych z dysków SSHD jest problematyczne ze względu na ich złożoność i hybrydowość. Sytuacji nie poprawiają też coraz szybciej wprowadzane nowe modele, które są coraz bardziej skomplikowane. Producenci – między innymi Seagate opracowują co chwila jakieś nowe rozwiązania reklamowane jako szybkie i niezawodne dając klientom złudne poczucie bezpieczeństwa i wydajności. Nie wspominając nic o krótkiej wytrzymałości. Dodatkowo wzrost wydajności takiego układu hybrydowego jest zauważalny tylko przy odczycie Danych. Nie jest to ułomność. W końcu w takim celu został stworzony, aby skrócić czas uruchamiania komputera i programów.

W najnowszych rozwiązaniach hybrydowych Dysk SSHD może pracować w dwóch trybach. W pierwszym kontrolę nad transferem Danych i wykorzystaniem dysku flash sprawuje kontroler dysku.

W drugim trybie pamięć flash pracuje w zoptymalizowanym trybie hosta gdzie za wybór Danych przechowywanych w tej pamięci odpowiada system operacyjny hosta, sterownik dysku lub i jedno i drugie jednocześnie. Najnowsze Windowsy 8.1 i 10 oferują już natywne wsparcie dla tego rozwiązania .

Kiedy skończy się żywotność takiego dysku i ulegnie on awarii wówczas trafia on do takiego laboratorium jak nasze.

Każdy dysk SSHD nastręcza nam ogrom dodatkowej pracy. Jak tylko uda się rozpracować w naszym serwisie jakiś model dysku i odzyskujemy dane z powodzeniem zaraz pojawiają się nowe generacje jeszcze bardziej złożone. Praca jest więc niewspółmierna do korzyści i pieniędzy jakie musi płacić klient.

Użytkownikom takich dysków zalecamy częste robienie kopii zapasowych. To jedyna możliwość aby naprawdę czuć komfort i bezpieczeństwo. Technologia SSHD nie jest do końca udana choć idea przyświecająca producentom nie była najgorsza. Ze względu na ograniczenia pamięci flash jeszcze długo będzie wadliwa. Sadzimy , że umrze śmiercią naturalną wyparta przez pełne dyski SSD, które stają się coraz większe i coraz bardziej przystępne cenowo.

Podsumowując: SSHD jak każda hybryda daje większe możliwości. Jednak zawsze musimy iść także na pewne ustępstwa. Dysk SSHD nie da nam szybkości dysku SSD, ale da nam dysk bardzo pojemny w miarę szybki i niedrogi. Jednak w przypadku awarii ściągnie na nas spore kłopoty, których nie da się rozwiązać ani szybko ani tanio. Ślepa wiara w technologię w tym przypadku nie popłaci.