dzwoń: 609123321

Odzysk Danych z uszkodzonego mechanicznie dysku. Czy możliwa jest naprawa?

Odzysk Danych z uszkodzonego mechanicznie dysku. Czy możliwa jest naprawa?

 Często spotykamy się z pytaniami od naszych klientów:

„Mam dysk, który mi upadł. Czy u Państwa go naprawie, bo potrzebne mi z niego dane?”

„Grałem w grę na laptopie i się tak zdenerwowałem, że uderzyłem pięścią w klawiaturę. Byłem już w serwisie laptopów, gdzie stwierdzili uszkodzenie dysku twardego. Czy mogę go u was naprawić?”

Wiele osób zadaje nam podobne pytania. Proszę Państwa! Dysków się nie naprawia – odpowiadamy! Dyski się uruchamia! Lecz tylko na tyle, żeby odczytać z nich dane. Sam dysk w porównaniu z danymi, które na nim są, nie jest nic wart.

Natomiast chcąc odpowiedzieć pytanie czy dysk da się uruchomić, trzeba rozważyć wiele czynników. Po pierwsze jak mocno dysk został uderzony i jakie mogły powstać w nim szkody, czy dysk jest wykrywany przez komputer, czy talerze się obracają, czy dysk emituje jakieś niepokojące dźwięki itp. Inną bardzo ważną sprawą w procesie uruchamiana, jest konstrukcyjna budowa dysku (np. czy jest to obudowa 3,5” czy 2,5” Slim), ponad to każdy model dysku ma swoje specyficzne konstrukcyjne cechy, które determinuję proces jego uruchomienia i odzyskiwania danych.

Wszystkie zabiegi na dysku są wykonywane tylko pod kątem odzyskania z niego Danych.

Uruchomienie dysku poprzedza szeroko zakrojona analiza. Obudowę dysku otwiera się w ostateczności i to w warunkach sterylnych i bezpyłowych, gdyż każdy kurz może zniszczyć powierzchnię magnetyczną. Już samo to powinno odstraszyć złote rączki przed użyciem śrubokręta. Aby uruchomić dysk w warunkach laboratoryjnych potrzeba dużego doświadczenia i  sporej wiedzy z zakresu budowy dysku, mechatroniki, elektroniki, działania oprogramowania dysku i kilku innych dziedzin informatyki.

Wszystkie mechanizmy twardego dysku są bardzo precyzyjne i nie może być mowy o jakiejkolwiek przypadkowości. Wszystkie wewnętrzne mechanizmy dysku HDD muszą znajdować się precyzyjnie w konkretnym położeniu. Każde przesunięcie, nawet minimalne, którejkolwiek części może doprowadzić do zniszczenia dysku.

Wielu naszych klientów przekonało się już , że otwieranie obudowy nie jest dobrym pomysłem na odzyskanie Danych i sam śrubokręt to nie jedyne narzędzie potrzebne uruchomienia nie działającego, uszkodzonego dysku. Większość samodzielnych prób otwarcia obudowy kończy się bardzo źle.

Wiele osób czytając na forach poradniki, próbuje w domowych warunkach wymieniać głowice, przekładać talerze nie mając świadomości jak łatwo można uszkodzić dysk i utracić dane bezpowrotnie.

Zastanawiamy się nieraz w naszym serwisie, skąd w ogóle wziął się pomysł i hasło „naprawa dysków”?

Jeśli na dysku nie ma ważnych Danych, to przy wartości tych urządzeń żadna naprawa nie będzie opłacalna ani skuteczna.