dzwoń: 609123321

Po czym rozpoznać czy dysk w komputerze uległ uszkodzeniu

Po czym rozpoznać czy dysk w komputerze uległ uszkodzeniu

Wiele osób w czasie gdy ich komputer zaczyna nieprawidłowo pracować zastanawia się nad tym co może być przyczyną takiego stanu rzeczy. Jako, że na dysku mamy dane, które często są ważniejsze niż sam komputer, laptop czy tablet pierwsze obawy kierujemy właśnie w tą stronę. Dysk twardy jest zarazem jedną z najtańszych i niestety jedną z bardziej awaryjnych części laptopa.

Po czym więc możemy rozpoznać czy dysk uległ uszkodzeniu czy jest sprawy.

W domowych warunkach może być to nie lada wyzwanie. Opiszę więc jak sprawdzamy to my.

  1. Wyjmujemy dysk z urządzenia
  2. Podłączamy dysk do innego komputera przez kontroler i oprogramowanie, które zapobiega automatycznemu montowaniu dysku w systemie (specjalna właściwość pozwala uruchomić dysk bez nadmiernego odczytu co zapobiega ewentualnym dalszym uszkodzeniom)
  3. Jeśli dysk się zgłasza szybko sprawdzamy S.M.A.R.T dysku czyli tzw logi które zbierają informacje o stanie dysku. Odczyt S.M.A.R.T nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy dysk jest sprawny czy nie, ale pozwala obrać odpowiedni kierunek.
  4. Jeśli dysk się nie zgłasza lub wydaje dziwne dźwięki odpowiedź na pytanie mamy od razu – Dysk jest Uszkodzony.
  5. Jeśli dysk zgłasza się bez problemu to w zależności od tego czy są na nim ważne dane (wykonuje się wtedy od razu kopię po sektorową w celu zabezpieczenia danych) czy nie ma na nim nic ważnego (wtedy możemy przeprowadzić test za pomocą dowolnego programu do sprawdzania dysków)

Należy tu zaznaczyć, że wielokrotnie użytkownicy komputerów czy laptopów popełniają jeden podstawowy błąd. Czytając różne poradniki w internecie używają programów do testowania dysków twardych nawet jeśli są na nim wyjątkowo ważne dane. Wielokrotnie prowadzi to do pogorszenia stanu i utraty większej ilości danych lub wręcz długiego i bardzo kosztownego odzyskiwania. W przypadku drobnych usterek koszty mogą się zacząć od 100 , 200 zł . Po zamęczeniu dysku mogą sięgać nawet 1000 do 4000 zł o ile dane uda się odzyskać.

Jako test w serwisie często wykorzystuje się inny dysk, który możemy zamontować w komputerze i zainstalować na nim system operacyjny. Jeśli wszystko działa prawidłowo wiadomo, że wina leży po stronie dysku lub uszkodzonego systemu operacyjnego.

W domu również możemy sprawdzić dysk np wykorzystując do tego bootowalną płytę DVD lub pendrive zawierający oprogramowanie testujące. Warto tu wspomnieć, że instalowanie programów na dysku systemowym i próba wykonania testu jest skazana z góry na błędy. W trakcie pracy systemu dane z dysku są wciąż odczytywane i zapisywane więc program testujący będzie musiał w którymś momencie ustąpić systemowi operacyjnemu co objawi się wskazaniem sektorów o dłuższym czasie odczytu i będzie opatrzone błędem.