dzwoń: 609123321

Najtańsza metoda na odzyskanie danych

Najtańsza metoda na odzyskanie danych

Na dyskach, pendrive ‘ ach, płytach DVD i innych nośnikach przechowujemy niezliczone ilości zdjęć, dokumentów i innych mniej lub bardziej potrzebnych danych.  Jakakolwiek awaria dysku – utrata danych, dla większości z nas jest bardzo bolesna. W przypadku konieczności odzyskiwania danych koszty zaczynają się od kilkuset złotych a często osiągają poziom powyżej tysiąca. Utrata danych więc jest nie tylko bolesna emocjonalnie ale ma również wymierny wydźwięk finansowy.

Firmy często nie mogą sobie pozwolić na utratę niektórych danych, bo mogłoby to doprowadzić do dużych strat finansowych lub w skrajnych przypadkach do bankructwa. Osoby prywatne często tracą zdjęcia z całego życia, kontakty do znajomych czy prace magisterskie, doktoraty albo pisane przez wiele miesięcy czy lat wspomnienia, pamiętniki i książki.

Jak nazłość takie awarie przytrafiają się zawsze w najmniej oczekiwanym momencie.

A gdyby tak przynajmniej raz na tydzień wykonywać kopię bezpieczeństwa? Najtańszy nośnik jakim jest płyta DVD kosztuje około 50 groszy, przenośny dysk twardy można kupić już za około 200 zł. Te proste rozwiązania uchroniłyby każdego przed utratą danych o ile kopia zapasowa będzie wykonywana systematycznie. Firmy lub osoby o większych zasobach mogą się zaopatrzyć w zautomatyzowane systemy backupowe.

Warto przy okazji poruszyć jeszcze jedną kwestię. Przechowywanie wszystkich danych w jednym miejscu np. na dysku zewnętrznym to nie jest kopia bezpieczeństwa.  Wiele osób myli niestety to pojęcie i uważa, że jeśli coś jest nie w komputerze czy w laptopie to jest już temat z bezpieczeństwem danych załatwiony. Nic bardziej mylnego. Dyski USB czy pendrive’y równie często ulegają różnego rodzaju uszkodzeniom co te w komputerach.